JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ?

O biżuterię należy dbać tak samo, jak o odzież lub galanterię.

W pracowni DIUCZKO jest tworzona artystyczna biżuteria wykonywana głównie ze srebra próby 925, złota próby 585 oraz kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Z uwagi na swoisty charakter niektórych kolekcji wykorzystywane są również inne materiały takie jak: drewno, emalia, żywica, materiały pasmanteryjne.

Najmniej wymagająca pielęgnacji jest biżuteria wykonana ze złota. Biżuteria wykonana ze srebra niestety jest narażona na niekorzystne działanie powietrza a dokładniej zawartym w nim siarki. Dlatego biżuterię srebrną należy przechowywać w oryginalnym pudełku lub w woreczku strunowym.

Każdy wyrób biżuteryjny powinno ściągać się do kąpieli, gotowania oraz do spania. Podczas tych czynności biżuteria jest narażona na kontakt z chemią, wodą, oraz jest większe prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych.

Biżuterii srebrnej złoconej lub oksydowanej nie należy czyścić domowymi sposobami ponieważ warstwa złota lub oksydy zostanie nierównomiernie naruszona. W celu odświeżenia biżuterii i przywrócenia jej oryginalnego blasku, należy udać się do jubilera.

Biżuteria srebrna lub złota która nie zawiera innych elementów (drewna, materiałów pasmanteryjnych itp.) może być czyszczona w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Należy pamiętać, że biżuterię można wycierać tylko i wyłącznie miękką bawełnianą szmatką.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas noszenia oraz zapinania cienkich łańcuszków oraz delikatnych elementów.